• Derya Sönmezer Ezgi

J.K. Rowlin'in Basarisinin Sirri

Updated: May 27

J.K. Rowlin'in Basarisinin Sirri


J.K. Rowling Haziran 1997'de yayimladigi Harry Potter adli cocuk romaniyl edebiyat dunyasina adeta firtina gibi girdi. .,Ilk okudugu zaman hayran kaldim. Harry Potter cilginligi sadece kitaplarla kalmadi arka arkaya gelen filmlerler firtina devam etti. Peki J.K.'nin arkasındaki sır nedir? Rowling'in başarısı? Ailesinin bu konudaki görüşüne rağmen yazarların ne olduğunu bildiği için roman yazarı olmayı hayal ediyor. J.K. Rowling hayal etmeye cesaret etti ve bundan asla vazgeçmedi. Hayatında yaşadığı tüm olumsuzluklarla yazar olma hedefine odaklandı.edebiyat, j.k rowlinin basarisinin sirri
edebiyat, harry potter


Harry Potter kitapları 73 dile çevrildi, dünya çapında 450 milyondan fazla kopya sattı ve sponsorluklardan ve film uyarlamalarından 20 milyar doların üzerinde para kazandı. Harry Potter, 15 milyar dolarlık tahmini net değeri olan küresel bir marka haline geldi. 31 Temmuz 2016'da Harry Potter ve Lanetli Çocuk dünya çapında piyasaya sürüldü. J.K. Rowling'in Twitter'da bahsettiği, serideki önceki 7 Harry Potter kitabına ek olarak bir prequel veya yeni bir roman değil. Jack Thorne, John Tiffany ve J.K.'nin birlikte yazdığı bir senaryo. West End tiyatrosunda bir oyun için Rowling. Ancak hayranların umurunda değil.edebiyat, j.k rowlinin basarisinin sirri

Harry Potter ve Lanetli Çocuk 2016'da Amazon'da en çok ön sipariş verilen kitap oldu. Aynı zamanda, son kitap olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nın piyasaya sürüldüğü 2007'den beri Barnes & Noble hakkında en çok ön sipariş verilen kitap oldu. Bir zamanlar işsiz olan, hükümetin parasıyla yaşayan, depresif ve intihara meyilli biri için gerçekten büyük bir başarı. J.K Rowling’in başarı öyküsü olağanüstüdür. 10 yıldan kısa bir süre içinde çok fakir bir insandan dünya milyarderine geçti.


J.K.'nin arkasındaki sır nedir? Rowling’in başarısı?İşte J.K. Rowling'in onu başarılı kılan kişisel özellikleri


● J.K. Rowling bir hayalperesttir


Ailesinin bu konudaki görüşüne rağmen yazarların ne olduğunu bildiği için roman yazarı olmayı hayal ediyordu. J.K. Rowling hayal etmeye cesaret etti ve bundan asla vazgeçmedi.


● J.K. Rowling hedef odaklıdır


Hayatında yaşadığı tüm olumsuzluklarla yazar olma hedefine odaklandı. J.K. Rowling işsiz kaldığında zamanını yazarak geçirirdi. Boş zamanlarında bir işi olduğu zaman yazarak sürdürdü.


J.K. Rowling dayanıklıdır

Hayatında zor zamanlar geçirdi. Ama her zaman yükselmeyi ve ilerlemeyi başardı. İlk Harry Potter kitabının el yazması 12 yayıncı tarafından reddedildi ve sonunda küçük bir yayıncı kitabı yayınlamayı kabul etti. Her bir yayıncı onu geri çevirene kadar durmayacağını söyledi, ama sık sık bunun olmasından korkuyordu.


J.K. Rowling disiplinli

Disiplinli bir yazardır. Yazısını ne zaman yazacağı ve buna bağlılığı ile ilgili bir program belirler.


● J.K. Rowling fikirlere karşı aktiftir

Harry Potter hakkındaki fikir, Manchester'dan Londra'daki King's Cross istasyonuna gecikmeli bir tren yolculuğundayken geldi. Hikayenin ana karakterleri Harry Potter, Ronald Weasley ve Hermione Granger o zaman zihninde net bir şekilde şekillendi. Ancak sonraki 6 yıla kadar nihayet bitirip Harry Potter serisinin ilk kitabını yayınladı. Sadece fikir sahibi olmaktan vazgeçmedi, onlara karşı harekete geçti.


● J.K. Rowling iradelidir

Sonunda ilk el yazması olan Harry Potter ve Felsefe Taşı'nı bulmadan önce, Harry Potter hikayesinin bütün olay örgüsünü yaratmak için 6 yıl harcadı. O sırada kişisel ve mali sorunlarına rağmen fikirleri üzerinde çalışmaya kararlı.Şu anda çok zengin olmasına rağmen, J.K. Rowling, eskiden olduğu gibi hala alçakgönüllü ve şefkatli bir insan. Hayır kurumuna yaptığı büyük bağış, görünüşe göre sadece birçok hayırseverlik ödülünü kazanmakla kalmadı, aynı zamanda 2012'de Forbes'in dünyanın milyarderleri listesinden de ihraç edildi. Yine de onu hayır kurumlarına vermekten alıkoymadı. Mütevazı başlangıcı onu bir şekilde bugün olduğu gibi yaptı. Dünyanın daha çok J.K.'ye ihtiyacı var.

13 views0 comments

Recent Posts

See All